Zapraszam dziś na ciasto dla entuzjastów chałwy - kwintesencja słodkości w doskonałym kontraście do kwaśnego dżemu i niezbyt słodkiego kremu.
Podstawę ciasta stanowi kruche ciasto, które po upieczeniu nie jest twarde tylko chrupkie jak ciasteczko i tak samo pyszne, z łatwością się kroi, a jednocześnie tworzy stabilną podstawę dla warstw i kremu.
Krem jest lekko słodki, lekko kwaśny, śmietankowy i w swojej strukturze przypomina piankę albo ptasie mleczko.
Całość rozpływa się w ustach, serdecznie polecam :-)
Do przepisu został dołączony filmik -> na końcu posta :-)
* * *
Składniki (proporcje na blachę o wymiarach 24cm x 24cm):
*Ciasto:
- 150 g mąki pszennej
- 80 g mąki ziemniaczanej
- 120 g miękkiego masła
- 80 g cukru
- 1 jajko
- 1 paczka cukru waniliowego (16g)
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 500 ml schłodzonej śmietanki kremówki 30%
- 200 g kwaśnej śmietany
- pół szklanki wrzątku + 1 łyżka żelatyny
- kwaśny dżem
- ok. 300 g chałwy
- ciemne kakao do dekoracji
Zaczynamy od przygotowania ciasta. Do miski wsypujemy suche składniki: 150 g mąki pszennej + 80 g mąki ziemniaczanej + 80 g cukru + 1 paczka cukru waniliowego + 1 łyżeczka proszku do pieczenia. Mieszamy i dodajemy 1 jajko i 120 g miękkiego masła, mieszamy i zagniatamy ciasto.
2. Blachę o wymiarach 24cm x 24cm smarujemy masłem i obsypujemy bułką tartą. Dno blachy wyklejamy ciastem.Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 stopni C.
Drugi etap:
5. Upieczone i wystudzone ciasto smarujemy cienką warstwą kwaśnego dżemu.
Na pół szklanki wrzątku wsypujemy 1 łyżkę żelatyny, dokładnie mieszamy, aż się rozpuści i pozostawiamy do przestudzenia.
Następnie dodajemy po jednej łyżce kwaśnej śmietany i wystudzonej żelatyny i dalej miksujemy, aż krem wchłonie śmietanę i żelatynę.
Chowamy ciasto do lodówki na całą noc.
Następnego dnia dekorujemy ciemnym kakao i gotowe.
Krem śmietankowy stanie się taki trochę piankowy, a trochę jak ptasie mleczko, w każdym razie leciutki, delikatny, całość tworzy przepyszną kompozycję.
Serdecznie polecam :-)
Poniżej zapraszam na filmik:
dzien dobry, na jaką mąkę mogę zamienić pszenną, zeby ciasto wyszło bezglutenowe?
OdpowiedzUsuńDzień dobry, to jest ciasto zagniatane, więc istnieje tutaj ogrom możliwości. Proponowałabym mieszankę: 100 g mąki np jaglanej, 50 g mąki ryżowej i 80 g mąki ziemniaczanej, to powinno wystarczyć i ciasto ładnie się zagniecie, ale dla pewności, by ten spód się nie rozpadał, dodałabym jeszcze łyżeczkę gumy guar lub gumy ksantanowej. Pozdrawiam serdecznie :-)
Usuńbardzo dziękuję! jestem od jakiegoś czasu fanką Pani bloga - jako mama celiaczka. Biszkopt bg jest absolutnie najlepszy! zawsze wychodzi!
UsuńDziękuję, bardzo się cieszę, że podobają się Pani moje przepisy, pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego :-)
UsuńWspaniały przepis!
OdpowiedzUsuń