Inspiracją do upieczenia mojego bezglutenowego chleba pomidorowego służył przepis na "Kukurydziany chleb z suszonymi pomidorami" autorstwa twórców "Atelier smaku". Moja wersja jest nieco zmodyfikowana. Chlebek udał się znakomicie, ma zwartą konstrukcję i wspaniały smak. Serdecznie polecam :-)
Składniki na formę typu keksówka o wymiarach 30cm x 11cm:
- 25 g mielonego siemienia lnianego
- 350 ml wrzątku
- 150 g mąki kukurydzianej
- 200 g skrobi ziemniaczanej
- 50 g mąki ryżowej
- 1 łyżeczka suchych drożdży
- 2 łyżeczki cukru
- półtorej łyżeczki soli
- 200 ml ciepłej wody
- 1 łyżka stołowa siekanych suszonych pomidorów (siekane 3 sztuki)
- CZAS: półtorej godziny wyrastania + 60 minut pieczenia
1. Mielone siemię lniane wsypujemy do naczynia, zalewamy wrzątkiem i blendujemy. Następnie odstawiamy do ostygnięcia.
2. Do osobnej miski wsypujemy wszystkie suche składniki i dobrze mieszamy.
3. Następnie do suchych składników dodajemy wystudzone siemię lniane i ciepłą wodę. Miksujemy ostrożnie (może chlapać) do połączenia składników.
4. Następnie bardzo drobno siekamy suszone pomidory.
5. Posiekane pomidory dodajemy do naszego ciasta chlebowego i mieszamy mikserem (już nie tak ostrożnie, na tym etapie chlapać już nie będzie).
6. Teraz czas na wyrastanie. Miskę przykrywamy folią spożywczą oraz ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na półtorej godziny.
7. Ciasto musi podwoić swoją objętość.
8. Ciasto przekładamy do wysmarowanej masłem formy i nagrzewamy piekarnik do 200 stopni.
9. Wkładamy chleb do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez godzinę w temperaturze 200 stopni (z termoobiegiem). Po upływie tego czasu ja zawszę muszę dopiekać od spodu około 10 minut - taki piekarnik (Bosch).
Uwaga! - By uniknąć dziury w chlebie warto po około 5 minutach pieczenia naciąć chlebek wzdłuż.
10. Po upieczeniu studzimy chleb na kratce. Kroimy dopiero po całkowitym wystudzenia. Chlebek najlepiej przechowywać zawinięty w ściereczkę, przez około 3 dni, nie dłużej. Dla większej miękkości można dodatkowo zawinąć w folię.
świetny, domowy chleb!
OdpowiedzUsuńDziękuję, jest naprawdę bardzo smaczny :-)
Usuńuwielbiam domowe pieczywo, chleb wygląda pysznie :)
OdpowiedzUsuńDziękuję, wygląda i smakuje pysznie. Smaczku dodają suszone pomidory, ale dobrze gdy są drobniutko posiekane, żeby dodawały smaczku a nie dominowały :-)
UsuńA ile mam dodać " normalnych"drożdży,
OdpowiedzUsuńŚwieżych drożdży dodaje się zawsze dwa razy więcej i tak jeżeli w moim przepisie jest podana łyżeczka suchych drożdży a to jest jakieś 2,5-3 g to świeżych będzie 5-6 gramów. Ale trzeba zrobić zaczyn. Najlepiej zasypać te drożdże łyżeczką cukru i odstawić na moment, rozpuszczą się, zaczną pracować i wtedy dodać je w momencie, gdy dodajemy wystudzone siemię lniane.
UsuńA ile mam dodać " normalnych"drożdży,
OdpowiedzUsuńA ile mam dodać " normalnych"drożdży,
OdpowiedzUsuńSwietny przepis na zdrowy chlebek. Z pewnoscia skorzystam z Twojego przepisu:-P. Pozdrawiam:-).
OdpowiedzUsuńDziękuję i naprawdę polecam. Dotychczas regularnie piekłam mój chlebek wieloziarnisty, ale już wiem, że ten chleb pomidorowy zdeklasował go całkowicie :-)
UsuńWygląda na super wyrośnięty i mięciutki. A zawsze wydawało mi się, że z mąki kukurydzianej wychodzi twardy chleb. Muszę wypróbować!
OdpowiedzUsuńGdyby nie dodatek tego zmielonego siemienia lnianego, pewnie wyszedłby twardy, a tak mnie samą ten chlebek zadziwił i moją rodzinkę zaczarował bez reszty, także to jest teraz nasz number one :-)
UsuńTaaak! Przepyszna alternatywa dla ciężkich, ziarnistych chlebków! A po dwóch dniach doskonały na grzanki. Mniam.
UsuńOooo, grzanki, to jest to :-)
UsuńApetycznie wyglądający chlebek. Jestem uczulona na ryż czy mogę dać jakąś inna bezglutenową mąkę np. jaglaną albo z amarantusa czy cieciorki?
OdpowiedzUsuńJak najbardziej. Dieta bezglutenowa daje ogromne możliwości, można mieszać ze sobą naprawdę różnorodne mąki. W tym przepisie tajemnica tkwi w mielonym siemieniu lnianym. Pozdrawiam cieplutko :-)
UsuńWitajcie!
OdpowiedzUsuńPróbował ktoś zamiast mąki ziemniaczanej dać skrobię kukurydzianą? Mam całe 2 kg i nie wiem co z tym fantem zrobić
Jasne, można skrobi kukurydzianej używać zamiennie do mąki ziemniaczanej. Pozdrawiam cieplutko.
Usuń