Zapraszam dziś na klasyczny przepis na przepyszne pierogi z mięsem. Wstawiam przepis dlatego, że tego rodzaju pierogi przyrządzam trochę inaczej. Nie korzystam z mięsa z rosołu czy innego wygotowanego tylko przygotowuję sobie ekstra mięso, które wrzucam na wrzątek, tak by wszystkie smaki zostały w środku, nie wygotowane mięso rosołowe, które wszystkie swoje dobra oddaje do wywaru, tylko by to dobro znalazło się w pierożku. Polecam Wam taki sposób i zapraszam do przepisu wraz z filmikiem :-)
* * *
Składniki na kilkadziesiąt pierogów:
*Ciasto:
- 3 szklanki mąki
- ok. 1 szklanka wrzątku
- szczypta soli
- ok. 800 g surowego mięsa
- 2 marchewki
- 1 pietruszka (korzeń)
- kawałek selera (korzeń)
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- 1 jajko
- 5 liści laurowych
- 3 kulki ziela angielskiego
- sól, pieprz, majeranek
- kawałek boczku
- oliwa
1. Zaczynamy od farszu. Ok. 800 g surowego mięsa myjemy i kroimy na mniejsze kawałki.
2. Warzywa obieramy i myjemy.
3. Nastawiamy garnek z wodą. Gdy się zagotuje, mięso wrzucamy na wrzątek i od zawrzenia gotujemy przez około 30 minut. Dodajemy liście laurowe i ziele angielskie. Po tym czasie dodajemy warzywa i od zawrzenia gotujemy kolejne pół godziny. W międzyczasie solimy - ok. 2 łyżeczki soli, pieprz. Oczywiście wszystko gotujemy pod przykryciem na średnim ogniu.
4. W międzyczasie cebulę kroimy w kosteczkę.
5. Ugotowane mięso wraz z warzywami wyciągamy na talerz i pozostawiamy do wystudzenia.
6. Cebulkę smażymy na oliwie wraz ze szczyptą soli i cukru, wtedy szybciej się przysmaży, dodajemy oregano i na końcu przyciśnięty przez praskę czosnek. Jeszcze króciutko smażymy uważając by czosnek się nie przypalił i pozostawiamy do wystudzenia.
7. Wystudzone mięso z warzywami przepuszczamy przez maszynkę, przez sito o średnich oczkach.
8. Następnie dodajemy wystudzoną usmażoną cebulkę, solimy, pieprzymy, dodajemy jeszcze trochę majeranku, jajko,mieszamy i farsz gotowy.
9. Teraz czas na ciasto. Mąkę przesiewamy przez sito, dodajemy szczyptę soli, gorąca woda i zagniatamy. Po dokładny przepis zapraszam tu: Idealne ciasto na pierogi .
10. Gdy już mamy zagniecione ciasto, to ono musi odpocząć w misce pod talerzem. W tym czasie pokroimy sobie boczek, na okrasę.
11. Boczek zwykle smażę na suchej patelni, ale czasami daję kapkę oliwy, by mieć pewność, że się nie spali. Mają być złote skwareczki.
12. I przystępujemy do lepienia pierożków. Ciasto jest wdzięczne, fajnie tworzy pierożki. Część zwykle zamrażam, tak na surowo, ułożone na desce przykrytej papierem. Dzięki temu fajnie zmrożone nie sklejają się później w woreczku.
Gotujemy wodę w garnku. Solimy ok. 2 łyżeczki. Pierogi gotujemy partiami, wrzucamy na wrzątek, gotujemy kilka minut, podajemy ze skwarkami, smacznego :-)
Zapraszam na filmik:
Ostatnio jak ja jadłem pierogi z przyjaciółką to złamał mi się ząb. Moja przyjaciółka od razu poleciła mi ofertę https://adenta.pl/oferta/protetyka . Powiedziała mi ze z tej oferty już korzystała w swoim życiu.
OdpowiedzUsuńUwielbiam pierogi w każdej formie. Ten przepis brzmi świetnie na pewno spróbuje :)
OdpowiedzUsuńKuchnia polska dzięki takim potrawom jest uważana za jedną z najlepszych
OdpowiedzUsuńPięknie wygląda! Nie wiem jak wam się udaje robić takie niesamowite zdjęcia, ale są świetne!
OdpowiedzUsuń